UVC ve Koronavirüs

 

Uluslararası Ultraviyole Derneği (IUVA), UV dezenfeksiyon teknolojilerinin, araştırmalarda ortaya çıkan dezenfeksiyon verilerine ve bilimsel kanıtlara göre COVID-19, SARS-CoV-2’ye neden olan virüsün iletimini azaltmada kullanılabileceğine inanmaktadır. UV, doğru uygulandığında COVID-19 virüsünün bulunabileceği ortamların (hava, su, yüzey) dahilinde bireyin enfeksiyon kapma riskini azaltmaya yardımcı olabilecek bir dezenfektandır.

 

Bu konuda Toronto Üniversitesi Profesörü ve IUVA Başkanı Dr. Ron Hofmann: “IUVA, COVID-19 virüsünün bulaşmasını azaltmak için bir dezenfeksiyon önlemi olarak UV teknolojisinin etkin kullanımı konusunda rehberlik geliştirmek için dünyanın dört bir yanından önde gelen uzmanları bir araya getirmiştir. 1999 yılında kurulan IUVA, halk sağlığı ve çevresel kaygıları ele almak için ultraviyole teknolojilerinin geliştirilmesini amaçlar.”

 

Burada ve bilimsel, tıbbi ve teknik literatürde kullanılan “UVC”, “UV dezenfeksiyonu” ve “UV” nin spesifik ve önemli olarak mikrop öldürücü aralıktaki UVC ışık enerjisine (200-280nm ışık) atıfta bulunduğu belirtilmelidir. Burada bahsi geçen UV, bronzlaşma yataklarında veya güneş ışığına maruz kalmada kullanılan UVA ve UVB ile aynı değildir.

 

UVC ve COVID-19 Hakkında Gerçekler

UVC ışıklarının kullanımı ile COVID-19 yayılımını azaltılmasına yardımcı olabilir mi?

Mevcut kanıtlara dayanarak buna inanıyoruz. İşte nedeni:

UVC ışığı, içme suyunu, atık suyu, havayı, farmasötik ürünleri ve yüzeyleri bir dizi insan patojenine karşı dezenfekte etmede 40 yıldan uzun bir süredir yaygın olarak kullanılmaktadır (Fluence UV Dozu Gerekli inceleme IUVA). Bugüne kadar test edilen tüm bakteri ve virüsler UV dezenfeksiyonuna yanıt verir. (Diğer koronavirüsler de dahil olmak üzere yıllar boyunca yüzlercesi test edilmiştir.) Bazı organizmalar UVC dezenfeksiyonuna diğerlerinden daha duyarlıdır, ancak şimdiye kadar test edilenlerin hepsi uygun dozlarda yanıt vermektedir.

UVC dezenfeksiyonu, patojenlerin başka bir yöntemle (örneğin filtreleme veya temizleme) ve UVC’nin de kullanılması ile etkisiz hale getirilmesini sağlamak için genellikle çok teknolojili bir yaklaşımda kullanılmaktadır. Bu şekilde UVC, mevcut yöntemleri güçlendirmek veya pandemiden kaynaklanan aşırı taleplerden dolayı diğer metotların tüketildiği mevcut protokolleri desteklemek için klinik veya başka ortamlarda kurulabilmektedir.

COVID-19 enfeksiyonları, genellikle bireyin yüzeylerle teması ve daha sonrasında yüz bölgelerine dokunmasından kaynaklanabilmektedir. Bu riski en aza indirmek bu konuda çok önemlidir çünkü COVID-19 virüsü plastik ve çelik yüzeylerde 3 güne kadar yaşayabilmektedir. Normal temizlik ve dezenfeksiyon yöntemlerini, UVC’nin birçok alanda kullanılabilirliği ile geride bıraktığını görebilmekteyiz. UVC’nin COVID-19 virüsünün yakın akrabalarında yüksek seviyede inaktivasyon sağladığı görülmüştür (yani, SARS-CoV-1, sıvı içinde bekletilirken yeterli 254 nm UV dozu ile test edilmiştir). IUVA, COVID-19’un virüsü SARS-CoV-2 tedavisinde benzer sonuçların beklenebileceğine inanmaktadır. Bununla birlikte, önemli olan UVC’yi bu yüzeylerde bütün virüslere etkili bir şekilde erişebilecek şekilde uygulamaktır.