UVC’nin Avantajları Nelerdir?
  • Ayırt etmeksizin tüm mikroorganizma türlerinin (virüsler, bakteriler, mantar ve küf sporları vs.) DNA yapısını bozar.

  • Hava, yüzey ve su dezenfeksiyonu ana temasında birçok temizleme yöntemi vardır.

  • UVC sistemlerinin herhangi bir yakıtı yoktur. Bazı nanometreler harici ozon salınımı görülmez.

  • UVC sistemler kimyasal ile çalışmaz.

  • Belirlenen dozaja göre tasarlandığı için ayar gerektirmez. Etkisi hemen başlar ve sürekli maksimum seviyede çalışır.

  • UVC ile dezenfeksiyon yatırım ve işletim maliyeti düşük bir yöntemdir.

 

Etki Alanı

 

UVC, en basitinde zararlı mikroorganizmaların istenilen alanda etkisiz hale getirilmesi için kullanılan bir teknolojidir. Bu nedenle etki ettiği yüzeyde mikroorganizmaların hayati fonksiyonları bitirme görevini üstlenmektedir. UVC bu doğrultuda bir çok avantaja sahiptir. Işığın yayılması diğer partikül bazlı kimyasallara göre daha hızlıdır. Böylece ışığın yüzeye etki etmesi daha geniş çaplı olur. Örneğin S noktasından çıkan bir ışın demeti geçtiği alan boyunca bir aydınlatma yaratır. Böylelikle ışık daha geniş alanlara yayılır. Temizleme bu nedenle daha çok alana ve eşit miktarda dağılır. Işık kaynağı S’in bu doğrultuda önemlidir. S ışık kaynağının yanında geçirgenliği olmayan katı maddeler kullanılınca, ışık üzerinde kontrol sağlayabiliriz. Böylece insan sağlığına da zararlı olan UVC ışıkları bize etki etmeksizin, temizlenmesi gereken alana nüfus eder.

 

Dezenfeksiyon Süresi

 

UVC ışınları birer ışık türü olduğu için, yayılması çok hızlıdır. Bu nedenle ışık hemen alan üzerinde ulaşır. Buna ek olarak ışığın etki ettiği sürece saldığı enerji nedeniyle etkisi kaynak açık olduğu sürece devam etmektedir. Tipik bir dezenfeksiyon döngüsü kullanılan doza göre etki etmektedir. Bu süre kullanılan dozun miktarına göre saliseler içinde de olabilir ya da dakikalar da sürebilir. Bu sayede farklı odalar ve alanlar hızlı bir devir süresiyle dezenfekte edilir. Dezenfeksiyon süresi bu bağlamda önem kazanmaktadır. Sürenin çok az olması ve herhangi bir ek işlem gerektirmemesi sebebiyle zaman açısından UVC, uygun bir çözümdür. UVC sistemleri insan sağlığı açısından, çalışırken insan ile etkileşimde olmayacak sistemler yapılması için tasarlanmıştır. 222nm dalga boyutunun üzerine çalışmalarda deri altına geçmediği saptansa da, uzun dönemdeki yan etkileri konusunda bir bilimsel araştırma ile kesinlik getirilememiştir. UVC ile temizleme bu noktada hızı da ayarlanabilir bir teknolojidir. Verilen güce bağlı olarak dezenfeksiyon süresi ayarlanabilir.

 

Sade ve Kolay Anlaşılabilir

 

UVC teknolojisi, normal florasan lambalar gibi cam tüpler içinde ya da LED ışık halinde üretildiği için, bu doğrultuda yapılan cihazlar da kolayca anlaşılabilir konumdadır. Karışık mühendislik gerektirmediği gibi, her kesimden anlaşılabilen bir çalışma mekanizması ile çalışmaktadır. Belirli bir mesafedeki tüm yüzeyler, gölgelenmediği sürece belirtilen süre içerisinde garanti edilen dezenfeksiyon seviyesine ulaşacaktır. Ancak UVC sistemleri, gerek insan sağlığına etki etmesi, gerekse de piyasadaki güvensizlik nedeniyle, uzmanların eline bırakılmalıdır.

 

Etki Gücü

 

UVC sistemleri, %99'un üzerinde zararlı patojen giderimine sahiptir ve patojenlerin DNA’sını parçalayarak, mikroorganizmaların bize zarar vermesini engeller. Bu nedenle UVC kesin çözüm olarak kullanılabilir. Canlılar DNA ya da RNA ile kalıtsal bilgilerini iletirler. Bunların herhangi birinin deforme olması, canlının varlığının yok olması demektir.