Mikroorganizmalar nasıl bizi hasta yapar?

İnsanlar uzun zamanlardan beri çeşitli ve basit enfeksiyonlar sebebiyle hastalanmıştır. Bu enfeksiyonlar birçok çeşitte olmasının yanında, vücudun üzerinde olan herhangi bir iltihaplanma, el kesilmesi, ufak yaralanmalar, hava yoluyla bakteri virüslerin insan bedenine girmesi, içilen suyun ya da yenilen yemeğin kalitesi yüzünden ölümlere sebebiyet verebilmekteydi. Günümüz itibariyle teknolojilerin gelişmesi ile birlikte, mikroplara karşı yeni teknolojiler ile savaşmaktayız.

 

Mikroorganizmalar da tıpkı insanlar gibi besin alır, gelişir ve ölürler. Bazı mikroorganizmalar ise insan bedenine girdiğinde, insan açısından iyi sonuçlar vermediğinden mikrop olarak nitelendirilmektedir. Örneğin, vücudunuza içtiğiniz sudan kaynaklı bir bakteri girdiğinde, sizi yataktan günlerce çıkarmıyorsa, bu bakteri çeşidi mikrop olarak adlandırılır. Mikroplar aslında kendilerine besin bulup hızlıca çoğalacakları bir ortam ararlar. İçine girdikleri canlının iç hücreleri ile beslenebilirler, vücudun iç mekanizmasını kötü yönde etkilerler. İnsan bedenine örneğin bir virüs girmesi durumunda, virüs içinde bulundurduğu genetik materyalini bir hücreye enjekte eder. Virüsün enjekte ettiği RNA ya da DNA, hücre içindeki besinlerden de yararlanarak kendini çoğaltır ve daha çok virüsün oluşmasına sebebiyet verir. Bu doğrultuda insanın sahip olduğu hücrelerin bağışıklık sistemi kazanması gerekmektedir. Bu doğrultuda bilinmeyen bu istilacılara karşı ilk yapılan önlemlerden biri vücut ısısının artırılmasıdır. Vücut ısısı artınca, istilacı mikroplar bu ısıya dayanamadığı için ölürler. İnsan vücut ısısının ise çok artması, ilerleyen aşamalarda insan için ölümcül etkilere sebebiyet verebilir. Bu doğrultuda, insan, bu mikroplar ile bedeni savaş halindeyken yorgun ve bitkin hisseder. Bunun nedeni vücudun alarm durumunda olmasıdır.

 

Bakteriler genelde insanlara gıda yolu ile bulaşmaktadır. Eller, kulaklar, burun, boğaz gibi uzuvlarda gıda zehirlenmesine neden olan bakteriler yoğun bulunur. Hastalıklar hapşırma, öksürme, tükürme yolu ile de bulaşır. Bakteriler insan vücudunda bolca bulunur örneğin kafanızda, sivilcede, tırnak altında, Hijyenimize evde, misafirlikte, hastanede, okulda dikkat etmemiz gerekmektedir. Riski en aza indirmek yine bizim elimizdedir. Hava yoluyla, çiğ gıdalarda. tozlarda, çöplerde, atık maddelerde, hayvanlarda, bolca bakteri (mikrop) bulunmakta ve kolayca bulaşmaktadır.